tarafından

Göz zinası nedir?

Göz zinası kişi için haram olan bir kimsenin herhangi bir uzvuna bakmasıdır. Helal olan bakış göz zinası sayılmaz. Örneğin, kişinin helal olan eşine bakması göz zinası sayılmaz. Bu konuyla ilgili Hz. Muhammed?in teşviki bu bakışın kişiyi günahlardan kurtaracağını söyler.

Size haram olan bir kimsenin haram uzvuna bakmak göz zinası olarak kabul edilir. Göz zinası sadece kişiye haram olan durumlarla ilişkilidir. Ancak kişiye helal olanlarla ilgili böyle bir şeyden bahsedilmez. Size haram olan kişi bayan iseniz babanız veya bir başka erkek, erkek iseniz anneniz veya bir başka kadın olabilir.

Kişide avret mahalli yerlerinin örtülmesi önemlidir. Erkek ve kadınlarda avret mahalli yerleri farklılık gösterir. Erkeklerde göbek ve diz kapağı arası avret mahalli sayılır. Erkeğin avret mahalli yerlerini bir yabancıya göstermesi erkek için günah olur. Kadınlarda el yüz ve ayaklar harici diğer yerleri avret mahalli olarak sayılır. Bu konuda herhangi bir yabancıya yani haram olan bir kişiye gözünüzle avret mahalli noktalarına baktığınız zaman göz zinası işlemiş olursunuz.

Göz zinası genel zina gibi değildir. Ancak ona ulaştırıcı, ona yakınlaştırıcı şehvani bakış ile bakıldığı zaman günah sınıfına dahil edilebilir.

Sadece erkeğin kadına, kadının erkeğe bakışı haram olmaz. Neye şehvani bir nazarla bakıyorsanız o size haram olur. Bu baktığınız şeyler aynı cinsiniz ve aynı cinsin uzvu da olabilir. Erkeğin başka bir erkeğe, kadının da başka bir kadına bazı şehvani bakışları haram olabilir. Bu bakışların sınırları vardır. O sınırlar içerisinde kalındığı zaman günaha bulaşılmamış olur.
Etiket:
zina yapmak, göz zinası işleme, zina işleme

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s