tarafından

Gercek Zikir Nasıl OLUR?

GERCEK ZIKIR NASIL OLURMUS IZLEYELIM VE DINLEYELIM,,1ci bolum


Zikir (Vird) kalbin cilasidir

Zikrullahın Faydaları(Hadis Kaynaklı)

Yorum yapın
Zikrullahın Faydaları


Öyleyse (yalnızca) Beni anın, Ben de sizi anayım; ve (yalnızca) Bana şükredin ve (sakın) nankörlük etmeyin. (Bakara Suresi, 152)
Zikrullahın hadislerden anlaşılan bazı faydalarını şöylece sıralayabiliriz:
1-Allah(c.c)’ı zikreden Allah’ın yardımına ve rahmetine bürünür.Allah’a hüsnü zan ederek sâlih amel işler.
2-Allah(c.c) zakirin(Allah’ı zikredenin)ismini,hidayete ermiş kimselerin içinde,Allah’ın muhlis ve esfiyâ kullarının önünde anar.
3-Zikrullaha devamlı olmak,çok çok infak(Allah yolunda vermek) etmekten ve ihlassız olarak vatanı müdafaa etmekten daha faziletlidir.
4-Zikrullah “hannas”denilen şeytanın vesvesesinden korur,muhafaza eder.Günahlara karşı savaşıp mücadele etmekte kuvvetli bir kaledir.
5-Zikrullah dünya ve ahirette saadeti celbeden dört şeyden biridir.Zakire tam bir itikat kazandırır.Zakiri istikamet üzere devam etmek ve hayrı sevmekle vasıflandırır.Amellerinde ve tefekküründe doğruluk sağlar.
6-Zâkirin kalbi,devamlı surette Rabbiyle meşgul olur.
7-Zikrullah,kişiyi cennette yüksek derecelere ulaştırır.Zikreden mümin,serilmiş yataklar üzerinde Âla-yı iliyyîne ulaşır.
8-Zikrullah kalbi nurlandırır,onu diriltir.Günah paslarını giderir.Kişiyi Hakk’a ulaştırır.Zakiri diri kılar.Zikretmeyen kalp ise haraptır,karanlıktır ve ölüdür.
9-Zâkir,Peygamber(s.a.v) efendimizin emirlerine uymuş olur.Saadetin hazzını duyar.
10-Allah’ı zikredenler,kıyamet günü izzetlenmiş,seçilmiş ve kerim olarak geleceklerdir.
11-Allah’ı zikretmeyenler,bu eksikliklerinden dolayı cennette üzgün ve pişman olacaklardır.
12-Hayırlıların en seçkinleri melekler,zakirler için muhafızlık yaparlar.Allah’ın seçtiği meleklerden bir topluluk onları ararlar.Çünkü o meleklerin işleri budur,zikir meclislerini bulup onlara katılmaktır.
13-Yüce Allah(c.c),kendini zikredenlerle yazıcı ve iyilik meleklerinin önünde övünür.
14-Asiler,zâkirlerin sohbetleriyle mesut olurlar.Şakiler,zakirlerin muhabbetiyle yumuşar ve ferahlanırlar.Hz. Allah(c.c)zikir meclisine gelen veya o meclisi sevenlere,fâcirde olsa tecelli eder,dünya ihtiyaçlarından birini isteseler o ihtiyaçlarını giderir.
15-Allah’ı zikredenler iyilik ehli,saadet sahibi,hayır topluluğu ve iyilik yapıcılardır.
16-Allah’ı zikredenler,Allah’ın affına mazhar olurlar.Allah’ın rızasını umarlar.Sahifeleri sevapla dolmadan o meclisten ayrılmazlar.Allah
(c.c),onlara bağış ve lutfuyla tecelli eder.
17-Allah’ı zikirden gafil olanlar Hakk’tan ayrılmış,günaha dalmış ve Allah’a asi olmuşlardır.Bundan dolayı onlarla sohbeti az yapmak ve dostluğu terk etmek gerekir.Peygamber(s.a.v)Efendimiz,Allah’ın emirlerinde çok hassas olduğundan ümmetini bu hususta uyarmıştır.
18-Zikrullah büyük bir ağaçtır.Onun meyveleri ise Allah’ın nimet ve ikramlarıdır.Zira zikir meclislerinin karşılığı cennettir.
19-Allah katındaki derecesini öğrenmek isteyen,kalbindeki Allah sevgisine ve Hz. Allah’ı kalbinde ne kadar zikrettiğine baksın.
20-Zikrullaha devam edenler yüksek derecelere ulaşırlar.Allah’ın rahmet ve ihsanına ererler,nebiler ve mücahitlerle dost olurlar.Allah’ın rızasını kazanırlar.”Kim Allah’a ve Peygamberine itaat ederse,o kimseler Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle,sıdıklarla,şehitlerle ve sâlihlerle birliktedirler.Onlar ne güzel arkadaştırlar.”
21-Zikrullah ayna gibidir.Samimi bir mümin ile münafıkların arasını ayırmakta en büyük amellerden birisidir.
22-Allahu Teâla’yı sevmenin ve O’nun tarafından sevilmenin alametidir.Zira zikrullahı seven Allah’ı sever,Allah tarafından sevilir.Zikrullaha buğz edene de Allah buğz eder.
23-Zikrullah,kalbin her an diri tutulmasına vesiledir.Çünkü zikrullahsız çok konuşmak,insanın kalbinin ölmesine sebep olur.
24-Zikrullah ile Allahu Teâla Hazretleri arasında perde yoktur.Zikrullah’ın Hz.Allah’a ulaşmasına hiçbir şey engel olmaz.Hulâsa-yı kelâm zikrullah ibadetinin faydaları anlatmakla bitmez.Denizler mürekkep olsa,ağaçlarda kalem olsa,ciltler dolusu kitaplar yazılsa yine de zikrullah’ın faziletini,kıymetini ehemmiyetini ve Cenab-ı Hak nazarındaki yerini ifade etmekte aciz kalırlar.Cenab-ı Hak(c.c) faziletine nâil eyleye.Âmin…
 Kaynak:Miftâhu’r-Rüşd
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: